• KÓŁKA W RAMACH PROJEKTU "Alfa i Omega ..."

        • „Z szachami za pan brat” - KOŁO ZAINTERESOWAŃ: SZACHOWO-LOGICZNE

                          W ramach projektu UE „Afla i Omega” Gminy Radymno w Szkole Podstawowej w Sośnicy odbywały się zajęcia szachowo-logiczne „Sach-Mat”. W III semestralnych spotkaniach uczestniczyło 19 uczniów w tym 14 chłopców i 5 dziewczynek. W ramach prowadzonych zajęć koordynatorzy projektu P. Aneta Łysy i P. Marek Szyngiera zaznajamiali młodych uczestników z zasadami gryw szachy. Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach, które rozwijały ich logiczne myślenie, uczyły wzajemnej współpracy, szacunku i gry fair play.  Zajęcia prowadzone były z użyciem technik multimedialnych – tablica interaktywna, komputer szachowy, gry logiczne, które zostały zakupione w ramach projektu. Młodzi szachiści szlifowali swoje umiejętności podczas szkolnych turniejów szachowych organizowanych na koniec każdego semestru. Podczas eliminacji wewnętrznych zostało wyłonionych czterech szachistów tj. Gabriela Durbajło, Przemysław Cyrek, Jakub Chwasta, Łukasz Chwasta, którzy reprezentowali naszą szkołę w zawodach międzynarodowych podczas VII Indywidualnego Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Orły, który odbył się 24 lutego br. w SP w Nizinach. W międzynarodowym turnieju rozgrywanym systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund brało udział 60 szachistów w tym zawodnicy z Ukrainy oraz z okolicznych powiatów tj. jarosławskiego, przemyskiego, przeworskiego. Profesjonalnie przygotowany turniej był zasługą dyrektor szkoły w Nizinach P. Grażyny Pikuły oraz P. Andrzeja Krawczyka – sędziego  i instruktora szachowego. Zawodnicy z Sośnicy zajęli satysfakcjonujące miejsca. Owocem spotkania stała się także nawiązana współpraca między szkołami. Pomimo kończącego się projektu „Alfa i Omega” zaszczepiona pasja do szachów będzie kontynuowana. Koordynatorzy projektu planują dalsze działania wśród swoich podopiecznych, które będą rozwijać ich zainteresowania i szlifować umiejętności gry w szachy.

             


          KÓŁKO ROZWIJAJĄCE WŁAŚCIWE POSTAWY: TANECZNE

          W ramach projektu Alfa i Omega swoją działalność rozpoczęło także kółko taneczne. Uczniowie naszej szkoły (szczególnie dziewczęta) bardzo lubią ten rodzaj aktywności fizycznej i  już wcześniej brały udział w podobnych zajęciach w naszej szkole oraz przygotowywały pokazy gimnastyczne. Projekt pozwolił nam zyskać atrakcyjną oprawę w postaci spódniczek, szarf i pomponów, które sprawiły, że pokazy są bardziej efektowne. Przez trzy semestry grupa ćwiczyła różne układy, ale także po porostu tańczyła dla przyjemności. Spośród wielu ćwiczonych układów wybraliśmy najlepsze, którymi pochwaliliśmy się przed szkołą.  W czasie imprezy andrzejkowej odbył się pokaz tańca z pomponami a także układu choreograficznego do piosenki „Black magic”. Mogli go oglądać zarówno uczniowie młodszych, jak i starszych klas, a także nauczyciele. W czasie Dnia Sportu, grupa pokazała układ z szarfami, a także swój ulubiony taniec do piosenki „Bailar”. Ich występy cieszyły się uznaniem i podziwem społeczności szkolnej i, mamy nadzieję, zainspirują młodszych uczniów do udziału w podobnych zajęciach w przyszłości.

              


          KÓŁKO ROZWIJAJĄCE WŁAŚCIWE POSTAWY: TEATRALNE

          Teatr szansą na sukces

          Pod takim tytułem w Szkole Podstawowej w Sośnicy od trzech semestrów pod kierunkiem p. Anety Łysy i p. Danuty Makowieckiej prowadzone były w ramach projektu unijnego „Alfa i Omega – program wsparcia szkół z terenu gminy Radymno” zajęcia teatralne rozwijające zainteresowania uczniów. Wzięło w nich udział niemal 30. wychowanków naszej szkoły, a finał wspólnych spotkań stanowił spektakl Zamieszanie w krainie bajek przygotowany z myślą o najmłodszych dzieciach.

          Uczniowie poprzez udział w projekcie unijnym „Alfa i Omega” w formie zajęć teatralnych  mieli możliwość kształtowania kluczowych kompetencji społeczno – komunikacyjnych i postaw. Ta forma pracy aktywizowała zespół uczniów,  dostarczała szeregu sytuacji do wypowiadania się w słowie, piosence, formach plastycznych i ruchu. Uczyła kultury słowa i współpracy w grupie, budowania pozytywnych relacji
          z rówieśnikami, planowania przedsięwzięć i postawy kreatywności. Była dobrym
          i twórczym sposobem spędzania wolnego czasu, a ostatecznie przyczyniła się do sukcesu w życiu uczestników projektu. Udział w przedsięwzięciu dla młodych aktorów był nie tylko sprawdzianem ich własnych zdolności i umiejętności, ale przede wszystkim promocją ich talentów.

              

          ______________________________________________________________________________

          KOŁA ZAINTERESOWAŃ: ROBOTYKA, INFORMATYCZNE I ESPERYMENTALNO-DOŚWIADCZALNE

          Wymienione w tytule zajęcia prowadził w naszej szkole pan Ireneusz Soja. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczyły, ponieważ mogły rozwijać dzięki nim swoje zdolności techniczne i informatyczne. Jednak najważniejsze było wykorzystanie swojej wiedzy w praktyce, poprzez różne eksperymenty i zadania.

           

              

           


          KOŁO ZAINTERESOWAŃ: MATEMATYCZNE

          W ramach projektu pn. „Alfa i Omega – w ramach matematyki prowadzone są zajęcia wyrównawcze dla uczniów słabszych i kółko zainteresowań dla uczniów zdolniejszych. Uczniowie nie zawsze na obu zajęciach chcą pogłębiać swoje wiadomości lub uzupełniać je poprzez rozwiązywanie zadań. Dlatego też wykorzystują na tych godzinach pomoce zakupione przez gminę lub zakupione przez siebie zestawy służące do konstrukcji figur przestrzennych.

          Na zajęciach wyrównawczych uczniowie chętnie układają domina dotyczące różnych działów programowych z matematyki, natomiast na kółku uczniowie tworzą z różnych materiałów (np. tektury, drewna) swoje własne domina (według swoich pomysłów).

          Najbardziej jednak ulubionym zajęciem chłopców i dziewczyn jest tworzenie różnych konstrukcji i budowli. W ten sposób uczniowie kształcą umiejętność wyobraźni przestrzennej,  oprócz tego dobrze się bawią.

           

           

                

           


          KOŁO ZAINTERSOWAŃ PRZYRODNICZE I EKSPERYMENTALNO-DOŚWIADCZALNE

          Zajęcia prowadziła w naszej szkole pani Beata Kołcz-Rokitowska. Na kółko przyrodnicze i eksperymentalno-badawcze uczęszczali uczniowie z klasy 5 i 6. Zajęcia odbywały się w grupach i miały charakter badawczo –laboratoryjny. Dzięki pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach programu, nauczycielka miała możliwość przybliżenia dzieciom prostych metod badawczych. Ponadto miała szansę zapoznać ich z podstawami biologii, chemii i fizyki a także wyposażyć w umiejętności, które pozwolą aktywnie uczestniczyć w przyszłości w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.

              

           


          KOŁO ZAINTERESOWAŃ: JĘZYK ANGIELSKI

          Na kółko języka angielskiego uczęszczali uczniowie z klas od I do VI. Podzieleni na grupy, mieli okazję aby wzbogacić swoja znajomość słownictwa angielskiego, zagadnień gramatycznych, ale przede wszystkim doskonalić umiejętności komunikacyjne. Poprzez różne zabawy, gry planszowe i karciane a także pracę z tablicą interaktywną, mogli uczestniczyć w zajęciach według swoich potrzeb i zainteresowań. Gry takie jak "Buy it right", "Pack your bag" czy "Who's who?" pozwalały na zdobycie przez uczniów praktycznych umiejętności taich jak robienie zakupów, opisywanie wyglądu czy rozmowa o posiadaniu i przedmiotach osobistych. Nie zabrakło rozrywek w postaci ger interaktywnych, które poprzez zabawę i rywalizację przypominały uczniom podstawowe słownictwo oraz pisownię i wymowę.


          ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE - MATEMATYKA

          W ramach projektu Alfa i Omega odbywały się także zajęcia wyrównawcze z matematyki dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. W ich trakcie dzieci poprzez zabawę doskonaliły kompetencje matematyczne. Wykorzystywane były różnego rodzaju gry dydaktyczne, układanki, tangramy, plansze i łamigłówki. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, a forma zabawy pozwoliła im w łatwiejszy sposób zdobyć umiejętności i ćwiczyć logiczne myślenie.