• Szkolny Dzień Europejski

• Finlandia, Islandia, Chorwacja, Szwajcaria, Irlandia, Portugalia, Rumunia, Litwa, Holandia - to kraje, do których zawitaliśmy dzisiaj podczas Szkolnego Dnia Europejskiego. W wycieczkę po krajach europejskich zabrali nas uczniowie poszczególnych klas. Zgromadziliśmy nie tylko podstawowe informacje o krajach, ale dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy i mieliśmy okazję spróbować smaków kuchni europejskiej. Czas umilały nam również narodowe tańce i muzyka. Nad wszystkim "pieczę trzymały" organizatorki dzisiejszego dnia, nauczycielki: p. Magdalena Wojciechowska-Pondel, p. Beata Kołcz-Rokitowska i p. Anna Rejman. W naszej szkolnej imprezie wziął udział również Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, a rodzice pomogli nam przygotować europejskie pyszności.

• Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy w naszej szkole Dzień kolorowej skarpetki.

W tym dniu prosimy aby uczniowie mieli założone kolorowe skarpetki NIE DO PARY!

Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. W pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

• CYBERPRZEMOC, BEZPIECZEŃSTWO W SIECI – spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji

• We wtorek 5 marca 2024r. naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji w Radymnie: starszy sierżant p. Ewelina Szabaga oraz dzielnicowy, młodszy aspirant p. Radosław Raczkowski. Spotkanie dotyczyło: cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: IV, V, VI, VII, VIII. Goście w najbardziej fachowy sposób przedstawili uczniom zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz szeroko omówili problem rodzaju przemocy, jaką jest cyberprzemoc, nierzadko występujący wśród uczniów szkoły podstawowej. W sposób szczegółowy omówiona została kwestia odpowiedzialności karnej związanej z łamaniem praw. Cyberprzemoc niesie wiele zagrożeń. Dzieci oraz młodzież nie zdają sobie sprawy w powagi sytuacji i konsekwencji, jakie niosą ze sobą: udostępnianie danych osobowych, prześladowanie i nękanie rówieśników, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody (w formie zdjęć lub nagrań), publikacja ośmieszających oraz wulgarnych komentarzy lub postów itp. Uczniowie bardzo często czują się anonimowi i bezkarni wobec takich wykroczeń. Na koniec spotkania młodzi ludzie zostali poinformowani ku przestrodze, jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać ich w sieci.