• Nowe materiały dydaktyczne

          • Dziś do naszej szkoły dotarły materiały dydaktyczne, przekazane nam z inicjatywy Fundacji "Wolność i Demokracja", przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego. Jest to zestaw podręczników, który ma pomóc w nauczaniu języka polskiego. Serdecznie dziękujemy!

          • DZIEŃ PATRONA

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała imię kapitana Władysława Ważnego. Wszyscy pamiętamy dzień 26 września 2021 roku, w którym oficjalnie przeżywaliśmy uroczystość nadania imienia oraz przyjęcia sztandaru. Ustalono również, że 9 maja będzie dla nas szczególnie ważnym dniem, albowiem ta data każdego roku będzie świętem naszego Patrona i wielkim świętem szkoły. To data nieprzypadkowa, ponieważ decyzją Prezydenta Bronisława Komorowskiego od 2015 roku dzień 8 maja jest Dniem Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej, w której udział brał nasz Patron. Zaś dzień 9 maja jest Dniem Europy, integracji i wolności, o którą walczył i zabiegał kpt. Władysław Ważny.

            W pierwszych obchodach Dnia Patrona towarzyszyli nam goście: pan Bogdan Szylar – Wójt Gminy Radymno, pani Beata Gałęza- Sekretarz Gminy Radymno, pani Monika Kopacz – Główna Księgowa Oświaty Gminy Radymno, pani Sabina Pakuła – Inspektor ds. księgowości oświatowej, pani Małgorzata Lichwa – Radna Gminy Radymno, ks. Adam Dziadowicz- proboszcz parafii Sośnica oraz liczna grupa rodziców.

            Dla upamiętnienia tak ważnego dnia posadziliśmy Drzewo Wolności, które stanie się dla nas symbolem dążeń do pokoju oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym kpt. Władysława Ważnego.

            Pamiętając, że nasz Patron to bohater II wojny światowej, dyrektor naszej szkoły, ale przede wszystkim to postać, która na co dzień pracowała z dziećmi, dbając o ich rozwój, nie tylko umysłowy, ale także fizyczny zorganizowaliśmy I. BIEG WAŻNEGO.

            Rozgrzewkę przed Biegiem Ważnego zorganizowały najmłodsze uczennice „tygryski” naszej szkoły, w postaci krótkiego występu tanecznego, zaś pamiątkowe medale po biegu wręczała nasza maskotka Tygrysek.

            Po oficjalnej części obchodów zabawom nie było końca. Czekały na nas ogniska, słodkości przygotowane przez uczniów najstarszych klas oraz gry, zabawy i tańce  na boisku.

            Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie.

             

             

          • "Laboratoria Przyszłości" dotarły do naszej szkoły

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

            Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

            W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

            Pierwsze egzemplarze pomocy dydaktycznych i urządzeń trafiły już do naszej szkoły. Są to między innymi: drukarka 3D, zestaw z mikrokontrolerem, stacja lutownicza, szafki z klockami, wirtualne laboratorium przedmiotowe, zestaw do pracowni audio video, kostki rzeczywistość mieszana, mikser i opiekacze.

            Wartość przedmiotów to 30 tyś. zł.

            Jako pierwsze sprawdziły się opiekacze podczas zajęć w klasie drugiej. Już niedługo zostaną uruchomione na zajęciach kolejne urządzenia, które z pewnością uatrakcyjnią lekcje naszym uczniom. 

          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas IV, V przygotowali program artystyczny, który miał nam przybliżyć problematykę dbania o naszą planetę, a klasa VIII zaprazentowała energiczny taniec do piosenki " Moja planeta", który do tańca porwał całą szkołę. Chcąc aktywnie zaangażować się w ochronę Ziemi ubraliśmy się na żółto i posadziliśmy drzewo.

          • "Łapkowe sprawy"

          • W piątek, 13 maja do naszej szkoły zawitał nietypowy gość Angus - mały piesek wraz ze swoją opiekunką, panią Moniką Drymajło - pedagogiem, a zarazem zoopsychologiem i dogoterapeutą z Centrum Szkoleń Zoologicznych i Edukacji Ustawicznej "Łapa w dłoń" z Przemyśla.

            Jedną z największych pasji pani Moniki są zwierzęta i o nich właśnie opowiadała naszym młodszym uczniom. Podczas warsztatów dzieci poznały zasady bezpiecznych zabaw z psem, bezpiecznych postaw wobec psów, a także co zrobić i jak postępować by nasze domowe pieski były z nami, w naszym domu szczęśliwe.

             

          • Pizza w Kresowej Osadzie

          • Uczniowie klas 0, I, II i III odwiedzili w czwartek, 12 maja Kresową Osadę w Basznii Dolnej.

            Były warsztaty z wyrobu ciasta na pizzę, zabawy na "dmuchańcach" i słodkie naleśniki.

          • Zapraszamy na wywiadówkę

          • We wtorek, 10 maja 2022r. odbędzie się wywiadówka dla Rodziców uczniów wszystkich klas.

            Godziny spotkań zostaną podane indywidualnie przez wychowawców.

            Serdecznie zapraszamy!

          • Test umiejętności trzecioklasisty

          • Na początku maja nasi trzecioklasiści mieli okazję zmierzyć się z ogólnopolskim testem umiejętności. 5 maja pisali część poświęconą językowi polskiemu, a 6 maja - matematyce. Uczniowie byli bardzo przejęci i na pewno dali z siebie wswzystko. W końcu to ich pierwszy poważny "egzamin"!

          • MATCOD

          • W dniu 27.04.2022r. odbył się u nas II Gminny Interdyscyplinarny Konkurs Drużynowy pod nazwą „MATCOD”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas VIII w 2 osobowych drużynach
            z szkół naszej gminy. Każda 2-osobowa drużyna zmierzyła się z zadaniami
            z matematyki, fizyki i informatyki. Drużyny rozwiązały 12 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. W czasie trwania konkursu można było odczuć przyjazną atmosferę, a u młodzieży widoczne było zaangażowanie oraz chęć rywalizacji. Po dość długiej pracy zespołów nastąpiło ogłoszenie wyników, które przedstawiały się następująco:

            I miejsce – Szkoła Podstawowa w Sośnicy - 25 pkt

            II miejsce – Szkoła Podstawowa w Nienowicach – 23 pkt

            III miejsce – Szkoła Podstawowa w Świętem - 21 pkt

                Uczniowie trzech najlepszych zespołów oprócz gratulacji z rąk Pana Wójta Bogdana Szylara otrzymali także nagrody. Organizatorzy konkursu – p. Barbara Hałas i p. Ireneusz Soja serdecznie gratulują wyników wszystkim uczestnikom konkursu, zaś opiekunom dziękują za przygotowanie uczniów i pomoc przy ocenianiu prac. Mamy nadzieję, że konkurs zapisze się na stałe w harmonogramie imprez gminnych na następne lata i już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

            Tekst: I. Soja

          • Dbamy o własne zdrowie - zajęcia dla młodszych uczniów

          • W dniu 12.04.2022 r. uczniowie klasy VII przeprowadzili zajęcia w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I i II.  Celem zajęć było kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie. Tematyka zajęć dotyczyła głównie zdrowego odżywiania i higieny osobistej.

            Uczniowie klasy VII przygotowali różne zabawy dydaktyczne:

            - pytania dotyczące zdrowia,

            - krzyżówkę z hasłem „Dbam o zdrowie”,

            - układankę dotyczącą etapów mycia rąk,

            - układankę – klasyfikowanie przedmiotów służących do utrzymywania higieny osobistej.

            Uczniowie biorąc udział w różnych zabawach mogli sprawdzić swoją wiedzę. 

            Na zakończenie zajęć uczniowie ćwiczyli w rytm piosenki „Mydło lubi zabawę”.

            Po zakończeniu zajęć zostały rozdane jabłka. Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów otrzymają dyplomy.

            Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zabawach w trakcie, których wykazali się dużą wiedzą na temat zasad, które należy przestrzegać, aby być zdrowym.

            Zdrowe odżywianie, zasady higieny osobistej to zagadnienia, które są znane dzieciom.

          • SPORTOWE ROZGRYWKI W SOŚNICY

          • W dniu 6 kwietnia 2022 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego został rozegrany V. Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt Szkół Gminy Radymno.

            W turnieju brało udział siedem drużyn ze szkół z terenu Gminy Radymno. Łącznie rozegrano 12 meczów. Zwycięzcą turnieju została drużyna dziewcząt gospodarzy. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Korczowej natomiast trzecie - Szkoła Podstawowa im. Wojsk Ochrony Pogranicza
            w Duńkowicach. Kolejno poza podium znalazły się drużyny z Nienowic, Ostrowa, Świętego i Łazów. Zwycięskie drużyny odebrały puchary oraz medale z rąk pana Bogdana Szylara Wójta Gminy Radymno oraz pani Anety Łysy  -dyrektora szkoły w Sośnicy.

            Wybrano również najlepszą zawodniczkę turnieju. Na jej miano zasłużyła Greta Szczur - zawodniczka drużyny z Korczowej, która w nagrodę otrzymała maskotkę turnieju.

            Zawody odbywały się w miłej atmosferze rywalizacji i zgodnie z zasadami gry „fair play”. Zawodniczki do gry motywowane były przez kibiców - rodziców oraz występy chilliderek.  Nad całością przebiegu turnieju czuwali opiekunowie drużyn wraz z organizatorem panem Markiem Szyngierą.

          • Dzieci gotują! Dodatek do programu "Dwa razy T"

          • Uczniowie klasy drugiej rozpoczęli w kwietniu realizację dodatku do programu "Dwa razy T" (program klasowy).

            W ramach zajęć drugoklasiści stawiają "pierwsze kroki w kuchni" i biorą się za gotowanie. Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia. Na początek wszyscy zapoznali się z regulaminem obowiązującym w kuchni (przygotowanym specjalnie dla dzieci) i z książką kucharską autorstwa Agnieszki Górskiej "Dzieci gotują". Potem wraz ze swoją wychowawczynią dzieci przystąpiły do wykonania pierwszej potrawy.

            Na stole królowały dziś owoce, z których powstały smaczne, owocowe sałatki:)

          • Udział naszych drugoklasistek w konkursie recytatorskim

          • Dwie uczennice klasy drugiej z naszej szkoły, wzięły udział w XIII edycji Konkursu Recytatorskiego "Wiosna w sercu, wiosna wkoło", którego organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu - Filia w Jarosławiu oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. 

            Joanna Matysko i Klaudia Staśkiewicz zaprezentowały wiersze: "Wiosenne porządki" - Jana Brzechwy oraz "Wiosna" - Władysława Bełzy. 

            Celem konkursu było krzewienie kultury języka polskiego, popularyzowanie poezji i doskonalenie sztuki recytatorskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Stanisław Kłopot i Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Waldemar Paluch. 

            Mimo, iż nie udało się stanąć na podium - dziewczynkom gratulujemy przede wszystkim odwagi w stawianiu pierwszych kroków w konkursach recytatorskich. 

          • Kolejny transport darów!

          • W środę 30 marca do uchodźców z Ukrainy trafił kolejny transport darów zebranych w naszej szkole. Dzięki współpracy z OSP został on dostarczony do magazynów w Korczowej. Serdecznie dziękujemy za ofiarność mieszkańcom Sośnicy!

          • Dzień Św. Patryka

          • 17 marca w Irlandii obchodzi się święto ich patrona - świętego Patryka. W ramach nauki o kulturze krajów anglojęzycznych dzieci z naszej szkoły wzięły udział w lekcjach poświęconych tej okazji. Uczniowie najmłodszych klas rozwiązywali zadania i zagadki, które ukrył dla nich skrzat Leprechaun. Malowali flagi i układali puzzle. Mogli także zobaczyć filmy o życiu św. Patryka oraz o tradycjach związanych z tym dniem na całym świecie. Były tańce i malowanie koniczynek na buziach. Na koniec wszyscy razem szukali tęczy i skarbu skrzata, który ukrył się w naszej bibliotece. Skrzat nie miał wyjścia - musiał podzielić się skarbem z dziećmi i zrobić sobie z nimi zdjęcia! To były naprawdę ekscytujące lekcje!

          • Pasowanie na czytelnika

          • W dniu 10 marca, uczniowie klasy I wzięli udział w pasowaniu na czytelnika naszej biblioteki szkolnej. Dzieci mogły pooglądać przedstawienie przygotowane dla nich przez starszych kolegów z klasy IV. Dowiedziały się także wielu potrzebnych informacji, np. jak dbać o książki, jak je wypożyczać czy czym różni się biblioteka od księgarni. Dzieci dzielnie rozwiązywały wszystkie przygotowane dla nich zadania, czym udowodniły, że są gotowe aby stać się członkami społeczności czytelników. Po złożeniu przysięgi, zostali uroczyście pasowani i otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Mogli także wypożyczyć swoje pierwsze książki. Mamy nadzieję, że I klasa będzie od tej pory często gościć w progach naszej biblioteki!

          • Rozstrzygnięcie językowego konkursu na najpiękniejszego lapbooka

          • W dniu 7 marca zostały ogłoszone wyniki szkolnego Konkursu na najpiękniejszego lapbooka o Wielkiej Brytanii i Niemczech. W skład jury weszły panie: Aneta Łysy (dyrektor szkoły), Magdalena Wojciechowska - Pondel (nauczyciel angielskiego),  Izabela Szczepanik (nauczyciel j. niemieckiego), Agnieszka Łukasiewicz i Kamila Wojtak (opiekunki świetlicy). Prace oceniane były w trzech kategoriach wiekowych. Pod uwagę brane były następujące kryteria:

            - zawartość merytoryczna (informacje zawarte w lapbooku)

            - estetyka pracy

            - staranność wykonania

            - pomysłowość 

            Wybranie najlepszych prac było nie lada wyzwaniem, gdyż uczniowie naszej szkoły przedstawili wiele pięknych i bardzo dopracowanych lapbooków. Widać było, że wymagały wiele pracy i wysiłku. Mamy nadzieję, że z trudem zdobyte informacje i ciekawostki o Wielkiej Brytanii i Niemczech na długo zostaną w pamięci uczestników:)  

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Klasy I - III

            I miejsce: Tymoteusz Rokitowski

            II miejsce: Michał Kluz

            III miejsce: Joanna Matysko

            Wyróżnienia: Alan Szczerbaty, Julia Kaszewiak, Adam Kalawski

            Klasy IV - VI

            I miejsce: Daniel Niżnik

            II miejsce: Gabriela Kunysz

            III miejsce: Natalia Dyrkacz

            Wyróżnienie: Patryk Partyka

            Klasy VII - VIII

            I miejsce: Ariela Podgórska

            II Miejsce Paulina Iwaneczko

            III miejsce Kinga Durbajło

            Wyróżnienie: Julia Pytel, Kacper Kuźmiński.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! 

          • Konkurs językowy w Zarzeczu

          • Nasza uczennica - Ariela Podgórska z klasy VIII - zdobyła wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie językowym dla uczniów klas 8 powiatu przeworskiego i jarosławskiego oraz uczniów ZS Zarzecze "A letter to Santa". Jest to duży sukces, zwłaszcza że w konkursie brało udział 88 uczniów z 15 szkół! Gratulujemy! 

            Arielka uczestniczyła w uroczystym rozdaniu nagród w dniu 9 marca w szkole w Zarzeczu, gdzie otrzymała nagrodę i wzięła udział w warsztatach.

          • Solidarni z Ukrainą

          • Od 28 lutego do 2 marca w Szkole Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego w Sośnicy trwała zbiórka najpotrzebniejszych artykułów na rzecz poszkodowanych w wyniku trwającej wojny na Ukrainie.

            Wolontariusze – uczniowie  i pracownicy szkoły - zebrali, posegregowali, zapakowali i opisali kartony z dużą ilość pampersów, środków higienicznych, z żywnością, zabawkami, ręcznikami, kocami, pościelą itp. Mieszkańcy ofiarowali także znaczą ilość wody  mineralnej. Wśród darów znalazły się także wózki dziecięce, foteliki samochodowe oraz tak niezwykle potrzebne dzisiaj materiały opatrunkowe i lekarstwa. 

            Mieszkańcy Sośnicy jak zwykle nie zawiedli. Z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, ofiarnie przynosząc potrzebne dary. Dzięki nawiązanej współpracy z DPD Polska – oddział Przemyśl zebrane artykuły zostały zapakowane w kartony i zabezpieczone do transportu.  

            W dniu dzisiejszym tj. 3 marca dzięki współpracy z OSP Sośnica zebrane dary zostały przekazane Waimea Logistic Park Korczowa znajdującej się w miejscowości Młyny, skąd zostaną dostarczone bezpośrednio na Ukrainę.

            Akcji przekazania darów towarzyszyła delegacja z Francji. Pompiers humanitaires français – czyli francuscy strażacy humanitarni w ramach akcji Opération soutien à l’Ukraine tj. wsparcie operacyjne dla Ukrainy, którzy byli gośćmi naszej szkoły. Francuska delegacja była pod wielkim wrażeniem ofiarności mieszkańców, a także miała okazję zapoznać się z krótką historią patrona naszej placówki – wspólnego bohatera II wojny światowej.

            Widząc ogrom tragedii, jaka dzieje się na naszych oczach nie poprzestajemy w niesieniu pomocy dla Ukrainy. Skupiamy się na najpotrzebniejszych rzeczach, które są w tej chwili niezbędne do przeżycia po stronie ukraińskiej.

            Kontynuujemy akcję zbiórki. Przyjmujemy wszystko jak do tej pory, ale na tę chwilę najbardziej potrzebne są: materiały opatrunkowe, lekarstwa i żywność. 

            Nie pozostańmy obojętni!