• Walentynkowy konkurs

          • Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na kartkę walentynkową.

            Kartka może być wykonana dowolną techniką, może być pojedyncza lub podwójna (zgięta).

            Kartka ma być wykonana samodzielnie. Format kartki -B5 (kartka z zeszytu) lub A4 (kartka z małego bloku). Nie może być skserowana lub wydrukowana i pomalowana.

            Ważna będzie pomysłowość, oryginalność, technika wykonania, wkład pracy.

            Najładniejsze prace będą nagrodzone. 

            Nie zwracamy prac, pozostają one w szkole.

            Prace proszę składać do 10 lutego 2023r. u opiekuna Samorządu p. B. Hałas.

          • Europejski Tydzień Kodowania i nowe wyzwanie dla naszych uczniów

          • Na przełomie października i listopada odbywał się coroczny Europejski Tydzień Kodowania "CodeWeek2022'". Nasi uczniowie: młodsi i starsi brali udział w tym przedsięwzięciu, o czym wcześniej informowaliśmy. Dodatkowo zajęcia z kodowania uczniów z klasy II i III zostały zgłoszone do konkursu "1000 pierwszych organizatorów CodeWeek(2022)" . W Polsce zostało zgłoszonych 14 tysięcy inicjatyw. Nasze dzieci znalazły się wśród tej grupy i otrzymaliśmy nagrodę konkursową: zestaw dziesięciu gier planszowych CodyRoby pomocnych w nauce kodowania. 

            Za udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, zarówno koordynatorzy szkolni: p. Magdalena Czechowicz i p. Ireneusz Soja oraz uczniowie biorący udział w inicjatywie otrzymali certyfikaty.

            Przed nami kolejne kodowanie...tym razem z CodyRoby!

          • Zabawa karnawałowa

          • W sobotę, 14 stycznia nasi uczniowie - młodsi i starsi - uczestniczyli w zabawie karnawałowej zorganizowanej w szkole przez szkolną radę rodziców oraz nauczycieli, za co serdecznie dziękujemy!

            Zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

          • Poczytaj mi... mamo, tato!

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w oddziale zerowym odbyła się akcja pt. "Poczytaj mi... mamo, tato!". Był to cykl spotkań z Rodzicami, którzy zechcieli zagościć w naszej szkole i przeczytać dzieciom bajki i opowiadania. Jak widać na załączonych zdjęciach, przedszkolaki uwielbiają słuchać bajek czytanych przez dorosłych! Miejmy nadzieję, że w przyszłości przerodzi się to w prawdziwą miłość do czytania:)

          • Podziękowanie

          • Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Przemyślu wraz z podopiecznymi składa podziękowania i wyraża wdzięczność wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji "Anielskie serce" i ofiarowali przetwory i warzywa dla bezdomnych.

            Do podziękowań dołącza się dyrektor - pani Aneta Łysy oraz koordynator akcji - pani Krystyna Durbajło.

          • Program Insta.Ling w naszej szkole!

          • W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła dołączyła do propgramu Insta.Ling dla Szkół. W pierwszym półroczu z aplikacji korzystali uczniowie klas VI - VIII w ramach języka angielskiego i niemieckiego.

            Insta.Ling jest programem wspierającym naukę języków obcych, a w szczególności przyswajanie nowego słownictwa i zwrotów. Jak informuje oficjalna strona internetowa: 

            "Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy.

            Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna."

            Uczniowie starszych klas już zauważyli i docenili zalety programu. Dlatego w drugim półroczu planujemy przystępienie do XX edycji i rozszerzenie programu na klasy młodsze. Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z jego założeniami i zaletami oraz motywowania dzieci do korzystania z aplikacji. Poniżej link do strony:

            https://instaling.pl/

          • "Podzielić się opłatkiem, powiedz mi, co to znaczy? (...)

          • ... to dobrze życzyć innym

            I wszystko im przebaczyć.

            Przy wigilijnym stole

            niech obcy gość zasiędzie

            W twoim rodzinym kole - przy opłatku,kolędzie".

            /M.Buczkówna/

            W czwartek, 22 grudnia zasiedliśmy wspólnie do naszego szkolnego, wigilijnego stołu. W magię świąt wprowadzili nas uczniowie klasy VIII, V i IV.

            Dyrektor szkoły p. Aneta Łysy złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia, a śpiew kolęd i pastorałek roznosił się po całej szkole.

            Inscenizację świąteczną przygotowała pani Danuta Makowiecka. Smaczne potrawy przygotowali nam Rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

            Pięknych świąt i dobrego Nowego Roku 2023' 

          • Gore Gwiazda

          • 19 grudnia w Szkole Podstawowej im. o. Wenantego Katarzyńca w Świętem odbył się  konkurs kolęd i pastorałek "Gore Gwiazda". Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy V - Bartosz Derylak oraz grupa z klasy IV: Alan Szczerbaty, Nikola Szaławiło, Natalia Słupek i Lena Marcińczak. Dzieci przygotowała do występu pani Agnieszka Glazar - Mazurek. Obie kolędy zostały przepięknie wykonane i obie zajęły II miejsce! Gratulujemy sukcesu!

          • Świąteczna wymiana pocztówkowa

          • Zanikającą tradycją Świąt Bożego Narodzenia jest wysyłanie kartek  z życzeniami. We współczesnym świecie coraz częściej do składania życzeń służą sms-y , e-maile czy facebook. Takie możliwości dają  współczesne sposoby komunikacji. Jednak nawet najciekawszy sms czy e- kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej świątecznej kartki. A jeszcze większą radość sprawia samodzielnie wykonanie kart świątecznych. Dlatego uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego w Sośnicy wykonali  kartki świąteczne dla swoich kolegów i koleżanek z klasy I ze Szkoły Podstawowej w Świętem. Dzieci z wielką przyjemnością zaangażowały się w wykonanie świątecznych kartek.

            A przepiękne kartki świąteczne, które otrzymaliśmy od przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej z Świętem przedstawiamy poniżej.

          • Świąteczna Eko-Choinka

          • Uczniowie naszej szkoły: Karolina Kiełtyka, Natalia Słabicka, Michał Kluz, Joanna Matysko, Jakub Łakomski (klasa III), Bartosz Derylak (klasa V), Amelia Michalik, Gabriela Kunysz (klasa VI), Aleksandra Balicka, Wiktoria Kiełtyka i Amelia Kochan (klasa VII) wzięli udział w eliminacjach szkolnych do Wojewódzkiego Konkursu organizowanego przez Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu na Świąteczną Eko-Choinkę.

            Zadaniem uczestników było wykonanie dowolną techniką w formie przestrzennej, z użyciem surowców wtórnych choinki bożonarodzeniowej. 

            Większość prac świątecznych na Eko-Choinkę trafiła do kolejnego etapu konkursu. Obecnie prace wystawione są w szkole w Zarzeczu i czekają na start w konkursie na szczeblu wojewódzkim.

            Już dziś gratulujemy uczestnikom udziału w konkursie. Wykazaliście się pomysłowością i kreatywnością!    

          • Dzień Anioła

          • "Aniele grudniowy, zimny do połowy. Zostań trochę z nami, zagrzej sobie nogi. (...) Anioł z gór się urwał..."

            i oto zawitał w progi naszej szkoły! 

            W dniu 6 grudnia uczestniczyliśmy wszyscy w Szkolnym Dniu Anioła. Uczniowie z klasy IV i VI zaprezentowali na anielskiej scenie występ artystyczny, a dziewczęta z klasy VIII i uczniowie z klasy III wykonali świąteczne, aniołkowe aranżacje tańców.

            Były sportowo-anielskie konkurencje, poezja anielska oraz zabawa na całego, czyli wspólne tańce anielskie.

            Na podsumowanie dnia wręczone zostały dyplomy: od Samorządu Uczniowskiego w konkursie na najdłuższy anielski łańcuch oraz przyznanie tytułu "Szkolnego Anioła".

            Imprezę przygotowała p. Danuta Makowiecka

            Jak bawiły się nasze szkolne anioły, zobaczcie sami:)

             

          • Mikołajkowy dzień na pewno nam się zdarzy...

          • ...mikołajkowy dzień niech da ci to, o czym marzysz...

            śpiewały dzieci dla Mikołaja, który przybył do nas 6 grudnia.

            Zanim jednak rozdał prezenty, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z edukacji wczesnoszkolnej powitały Mikołaja piosenkami i wierszykami.  

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole z tej okazji również przygotowano atrakcje dla dzieci. W bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci z klas 0 - 2. W ich trakcie dzieci mogły przypomnieć sobie nazwy najbardziej znanych misiów z bajek, piosenek czy też z zoo oraz dowiedzieć się co nieco o historii pluszowego misia. Mogły także wziąć udział w różnych zadaniach związanych z misiami, np. quizie, układaniu puzzli, misiowym sudoku czy liczeniu miodku. Na koniec posłuchały piosenek ze znanych dobranocek. W oddziale zerowym dzieci mogły także zrobić sobie zdjęcie w specjalnej misiowej fotobudce czy pomalować obrazek.

          • W poszukiwaniu zaginionego świata:)

          • We wtorek, 29 listopada uczniowie z klasy 2 i 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Rzeszowa.

            Po godzinnej podróży spędzonej w pociągu, czekały na uczniów atrakcje w Muzeum Dobranocek. Przewodnik opowiadał ciekawe historie związane z dawnymi, wieczornymi bajkami dla dzieci oraz przedstawiał poszczególnych bohaterów dobranocek. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej Bolka i Lolka, Krecika, Misia Uszatka czy Kolargola. Zastanawiali się też wspólnie, czy Koziołek Matołek rzeczywiście doszedł do Pacanowa i skąd wzięła się Smerfetka.

            Potem był spektakl w Teatrze "Maska", pod tytułem "Zaginiony świat". Była piękna scenografia, kostiumy i projekcja. Aktorzy - uczestnicy wyprawy badawczej pokazali zaginiony świat dinozaurów.

            Po smacznym obiedzie i dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili do domów.

            To był fajny dzień spędzony na poszukiwaniu zaginionego świata:)

          • Wycieczka klas IV - V

          • W czwartek 24 listopada klasy IV i V udały się na wycieczkę pociągiem do Rzeszowa. Pierwszą atrakcją były warsztaty w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa na temat średniowiecza. Dzieci musiały dobrze słuchać wykładu, ponieważ na koniec czekał ich test! Oczywiście, świetnie sobie z nim poradzili. 

            Następnie, wszyscy udali się do pobliskiego Teatru Maska, gdzie obejrzeli spektakl pt. "Hachiko". Dzieciom bardzo spodobał się występ aktorów na żywo oraz sama historia, która dostarczyła mnóstwo śmiechu ale i wzruszeń. Po spektaklu uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Dobranocek, gdzie zwiedzili wystawę z przewodnikiem oraz uczestniczyli w warsztatach z animacji. Po pysznym obiadku, wyruszyli w drogę powrotną do Sośnicy.

          • PALENIU PAPIEROSÓW MÓWIĘ STANOWCZE NIE- konkurs szkolny

          • 17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji pani pedagog Ewelina Kaczmar zorganizowała w naszej szkole konkurs pt. „Paleniu papierosów mówię stanowcze NIE.” W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-VIII.

            Głównymi celami konkursu były:

            • Popularyzacja wiedzy o szkodliwym działaniu papierosów
            • Rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych
            • Wdrażanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy.

            Jury w postaci nauczycieli dokonało oceny prac, biorąc pod uwagę indywidualne ujęcie tematu, pomysłowość,  estetykę,  wkład pracy oraz ciekawą formę prezentacji.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, ocenę celującą z plastyki oraz punkty dodatnie.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Co roku, 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

            Nasi uczniowie wraz z nauczycielami postanowili uczcić święto i przypomnieć, że każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, rasę, wyznanie, kolor skóry i przekonania ma swoje prawa. 

            Dzieci na całym świecie mają przede wszystkim prawo do miłości, szacunku i bezpieczeństwa.

            Warto jednak w takim dniu jak ten - Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka -  zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie dzieci są szczęśliwe i bezpieczne.

            Dlatego nie tylko od święta trzeba głośno krzyczeć, że:

             "dziecka prawa to poważna sprawa!" 

             

          • Światowe Dni Origami 2022'

          • Kilka dni temu w wielu miejscach obchodzono Światowe Dni Origami. Przypadają one między 24 października a 11 listopada. Pomysł narodził się w 2005 roku, kiedy to amerykańska organizacja origami zaproponowała ustanowienie święta - Światowych Dni Origami - na cześć urodzin Lilian Oppenhiemer - założycielki Towarzystwa Origami USA oraz Towarzystwa Origami Wielkiej Brytanii. 

            Origami - sztuka składania papieru narodziła się około 700 roku w Chinach, ale to Japonia stała się centrum rozwoju tej techniki. Dziś, na całym świecie powstają piękne, papierowe dzieła.

            Nasi uczniowie z klasy IV i VI spróbowali sztuki składania origami, a zachęcił ich do tego nauczyciel, pan Ireneusz Soja. Okazało się, że nie jest to łatwe zadanie!

            Oto, co udało im się przygotować:   

             

          • Andrzejki tuż, tuż...

          • ZABAWA    ANDRZEJKOWA

            ŚRODA 23.11.2022r.

            KL.0 – III   GODZ 10.00-12.00

            KL.IV – V  GODZ 15.00-18.00

            KL.VI-VIII GODZ 16.00– 19.00

             

            Z okazji Andrzejek od poniedziałku do czwartku (21.11 - 24.11. 2022r.) na każdej przerwie uczniowie będą sprzedawali cukierki z wróżbami.

            Cena jednego cukierka wynosi 50 groszy. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na cele Samorządu Uczniowskiego.